Ankara

Toplamda şehir merkezi hariç  25 adet İlçesi bulunmaktadır ve İç Anadolu bölgemizdedir.

Ankara, 2014-2015 sayımlarına göre 5.231.002 kişilik nüfusa sahiptir ve git gide büyümektedir.

Türkiye’nin Başkenti olan Ankara, Nüfus olarak da en kalabalık 2. şehridir.

Ankara; kedisi, keçisi ve bu keçinin yünü, tavşanı, armudu, balı, çiğdemi ve Kalecik Karası denilen misket üzümü ile ünlüdür.Ve Ayrıca Çubuk İlçesinin turşularıda tüm dünyaya namını duyurmuştur.Turşu denilince akla ilk Çubuk gelir.

iklim olarak Karasal İklimin hüküm sürdüğü Ankara’da, kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kuraktır.

Ankara’da gezilecek ve görülecek yerleri sıralamamda en başta gelecek olan yer elbetteki anıt kabir olacaktır.Atamızın yerini ziyaret etmek güzel bir duygu ve gurur verici bir durumdur.Anıtkabirden Başlayalım.

 

1-Anıtkabir- Yer:Anıttepe/Çankaya. Merkez kızılaya araçla 5-10dk uzaklıkta.

Anıtkabir: Ankara/Çankaya ilçesinde bulunan Anıtkabir her yıl yerli yabancı milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Atatürk’ün Kabristanının bulunduğu Anıtkabir, Anıt Caddesi Tandoğan Çankaya’da bulunmaktadır.Bulunduğu mevki tam merkezi bir alan olduğu için Bahçelievler Mebusevleri Maltepe ve merkez Kızılaya oldukca yakındır.Ankaraya giden herkez rahatlıkla Atamızı ziyaret edebilir.İçerisinde oldukca duygulandırıcı ve gurur verici tarihi eserler mevcuttur.Gidip görmenizi tavsiye ettiğimiz 1. yer burasıdır.

 

2-Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı: Ulus’ta Hacı Bayram Cami bitişiğinde yer alıyor. M.Ö. II. yüzyılda Frigya Tanrıçası Men adına yapılmış olan tapınak zamanla yıkılmış. Bugün kalıntıları bulunan tapınak ise son Galat Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes tarafından Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olmak üzere yaptırılmış. Bizanslılar zamanında çeşitli eklemeler yapılıp, pencereler açılarak kilise haline getirilmiş. Etrafı dört sütunla kuşatılmış dört duvar halinde.

 

3-Botanik Parkı

Botanik Parkı: Atakule’den Cinnah Caddesine ilerlediğinizde karşınıza çıkacak bu parkın üstte görünen küçük kısmı sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Aşağıya doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkan manzaraya çok şaşıracaksınız.

 

4-Ankara Kalesi

Ankara Kalesi: Asırlardır kentin bekçiliğini yapan Ankara Kalesi kentin sembolü. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber ilk kez Romalılar tarafından yapıldığı fikri yaygın.İçerisinde alabileceğiniz tarihi eser eşyalar halı kilim mobilya gibi maneviyeti yüksek eşyalardan istediğiniz kadar elde edebilirsiniz.

 

5-Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı: Piknik için ilçeye gelenler ise Kızılcahamam’ın şifalı kaplıca sularına girmeden evlerine dönmüyor. Kızılcahamam Belediyesi ile çeşitli otellere ait Termal tesisler kaplıca havuzlarıyla terapi imkanı sunuyor. İlçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta olan Soğuksu Milli Parkı’na Ankara-İstanbul karayolu üzerinden Kızılcahamam ilçesinin içinden geçen ana yol güzergahından ulaşılabiliyor.

 

6-Gölbaşı-Mogan Gölü

Mogan Gölü: Sıcak yaz aylarında deniz özlemini bir parça da olsa gideren bir gezi alanı olan Gölbaşı’nın kıyıları kayık gezileri için de elverişli. Ayrıca Gölbaşı’nda hava sporları etkinlikleri de düzenleniyor. Ankaranın küçük denizi olarakta diyebiliriz.

 

7-Çubuk Barajı 2

Çubuk Barajı 2 : Çubuk 2 Barajı,Ankaranın piknik için en çok tercih edilen yeridir.Bol ormanlık alanları temiz havası ve barajın havası ile mükemmel bir ortam vardır.Çubuk ilçesinin meşhur turşularının yanında çubuk kasaplarının satmış oldukları etleri bir araya geldiğinde bu ortamda mangal eşsiz bir keyif haline geliyor.Bu piknik alanı Çubuk Halkının en çok tercih ettiği yerdir. Zaman zaman barajın dolmasından dolayı Çubuk çayına su bırakılıyor ve Çubuk barajıda eşsiz bir güzelliğe bürünüyor.Çubuk ilçesinin %70 i köylerden oluştuğu için tam bir organik ve doğal havası vardır.Ankara Esenboğa Havalimanına 10km uzaklıkta olan bu güzel şehiri ziyaret edip Çubuk turşusu almanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

 

8-Tuz Gölü

Tuz Gölü: Ankara’nın güneydoğusundaki Şereflikoçhisar’a yaklaşırken, batıya doğru parlayan ışık size Tuz Gölü’nün yaklaştığını bildirir. Tuz kristallerinin şiddetli beyazlığı ve parıltısı aldatıcı bir biçimde kar ve buz görüntüsünde. Tuz Gölü, Melendiz ırmağı, pek çok küçük akıntı ve yeraltı tuzlu su kaynaklarıyla besleniyor.Ankara merkeze epey uzaklıktadır.

 

9-Anadolu Medeniyetler Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi: Müzede, Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik çağdan başlayarak, Neolitik, Eski Tunç, Asur Ticaret Kolonileri, Hitit, Frig, Urartu dönemlerine ait, Karain, Çatalhöyük, Hacılar, Canhasan, Beyce Sultan, Alacahöyük, Kültepe, Acemhöyük, Boğazköy Gordion, Pazarlı, Altıntepe, Adilcevaz, Patnos kazılarından gelme çeşitli koleksiyonlar ve çeşitli dönemlere ait örnekler, Osmanlı Dönemi mekanlarında kronolojik bir sırayla sergileniyor.

 

10-Roma Hamamı

Roma Hamamı: Ulus Meydanı’ndan Yıldırım Beyazıt Meydanı’na uzanan Çankırı Caddesi üzerinde, Ulus’tan itibaren yaklaşık 400 metre uzaklıkta, yolun batısında, caddeden 2,5 metre kadar yükseklikteki bir plato üzerinde bulunmaktadır.Ankara Merkezi bir konumundadır.

11-Nata Vega Akvaryum

Nata Vega Akvaryum:Konumu Ankaranın merkezinden biraz uzaktadır.İlçe olarka Mamak ilçesinde Durali Aluç Mahallesindedir. Birbirinden farklı binlerce canlı, saydam balıklar, devasa balinalar, suda yaşam ve diğerlerin yer aldığı bu akvaryum tamda gezilesi yer.Çocuklarınızı gezdirebileceğiniz güzel bir AVMsi mevcuttur.

 

12-Atakule ( Ankaranın Anıtkabirden Sonraki Sembolüdür)

Atakule:Ankarada ne var denilince 1. anıtkabir 2. ise atakule akla gelir.Atakule Ankaranın simgesi halindedir ve hemen hemen merkezi bütün yerlerden rahatlıkla gözükebilmektedir.Çankayanın ; Ayrancı mah. Sancak mahallesi Hoşdere tarafına yakındır.Merkezi konuma 10-15dk kadar uzaklıktadır.Kesin olmayan kaynaklara göre atakule bundan 3 – 4 sene önce kapanmıştı.Dışını içini ve çevresini  tamamen yenileyerek daha güzel bir hal almasını sağladılar ve atakule tekrardan açıldı.Eskisine göre daha fazla talep alan atakule yenilenen ortamı ve içerisiyle artık daha güzel ve daha ferah bir ortam sunuyor.Gidip Ankarayı 360 Derece tepeden seyretmenin keyfini Biz Ankaralılar olarak sizlere %100 gitmeniz için şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

13-Ankara KOCATEPE CAMİİ

Kocatepe Camii:Ankaranın Camiilerinden denilince akla gelen ilk camiidir.Ankaraya gittiğinizde gidip bir vakit namazını kılabilir ve büyüklüğüne şahit olabilirsiniz.Altında yol geçidi ve otoparklar çevresinde çok fazla market ve dükkanın bulunduğu bu güzel camii Ankara Merkeze 500m uzaklıktadır.Gitmenizi ve göreminizi tavsiye ediyoruz.

 

14-Karagöl – Çubuk

Karagöl:Çubuk şehrinin 2. güzel yeri.Botanik park olarak ilan edilen bu güzel yeri yaz aylarında çok fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir.Göletin çevresinde piknik keyfi yapmanın tadı hiç bir yerde yoktur.Tamamiyle insan elinden ve insan makinelerinden uzak kalmış bu alan hem doğa yürüyüşcülerine hem kamp kuran kişilere mükemmel ortam sağlamaktadır.Gölün hikayesi biraz karışık tam net bir geçmişi yok ama vilayetlere göre birden bire ansızın oluşan bir durummuş.Gölün olduğu kısım bir köye aitmişti.Gölün derinliği bilinmemektedir. Kesin olmayan bilgiler 100-200m Derinlikte olduğu söyleniyor fakat dibinde o kadar büyük yosunlar varki en fazla görüş mesafesi 5-10m dir. Yüzmek girmek veya sarkmak kesinlikle tehlikeli ve yasak olan bu gölü yakından görmeniz ve yukarıdaki ormanlığı seyretmenizin keyfini hiç bir şey veremiyecek. Tepelerinde yaz aylarında sıcaklık 40 dereceyi gören sıcaklıklarda bile donmuş kayanın altından geçen sular mevcuttur.Evet doğru duydunuz 40 derece sıcaklıkta donmuş kayalar mevcut.Çeşmelerinden akan suların sıcaklığı el dondurucu dereceden.Çubuk ilçesine uzaklığı 20km Ankara merkeze ise 40km uzaklıktadır.Ama inanın bize gitmiş görmüş hatta yaşayan birisi olarak size burayı kesinlikle tavsiye ediyoruz.Sabah kahvaltınızı edip öğlen yemeğinizi yedikden sonra doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz.Tamamen güvenlidir. Güvenlik görevlileri otoparkı ve Jandarma (156) ile tamamen kontrol altına alınmıştır.Siz gönlünüzce eğlenip doğayla iç içeyken sizin güvenliğinizi kontrol altına alan kişiler vardır.

 

15-Dikmen Vadisi

Dikmen Vadisi: Dikmen Vadisi Çankaya/Dikmende bulunan muhteşem ötesi bir vadi.Yaz Aylarında evlenen çiftlerin fotoğraf çekilmek için ziyaret ettikleri muhteşem bir doğa harikası.Yeşilliğin en doruk noktasını yaşatan bu vadi şehirin içinde olsada şehir gürültüsünden uzakta duruyor.

 

16-Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi: Ankara sınırları içerisinde bulunan Elmadağ Kayak Merkezi, kış mevsiminde sürekli kar yağışı alan ve kar kalınlığının 60 cm. ye kadar ulaştığı, karasal iklimin hüküm sürdüğü bir yerdir. Elmadağ Kayak Merkezi Ankara ODTÜ, Hacettepe Üniversiteleri ve Gençlik ve Spor Müdürlüğüne ait üyeler tarafından kullanılmak ile birlikte sporculara açık vaziyettedir. Kompleks içerisinde, Hava Kuvvetlerine ait bir adet teleski tesisi ile kafeterya ve kar üstü aracı bulunmaktadır.

 

17-Atatürk Orman Çiftliği ( AOÇ)

AOÇ:Atatürk orman çiftliği denilince akla gelen önce kokoreçtir.Buradaki kokoreç ustalarının yaptığı kokoreçleri tatdığınız an başka yerde yemek istemeyeceksiniz.Ayrıca eski hayvanat bahçesi olan yer restore edilerek ANKAPARK olmuştur.Şuanda %70i biten Ankaparkın ileriki aylarda açılması bekleniyor.

 

18-Göksu Parkı

Göksu Parkı: Ankara büyük şehir belediyesinin Eryaman’ da eski susuz göleti bölgesine inşa ettiği yeşil bir park alanıdır. 2003 yılının haziran ayında hizmete açılan parkın inşası 3 ay kadar kısa bir sürede gerçekleştirilmiştir. 508.000 metre kare kullanılabilir alana sahiptir. 127.189 metre karesini gölet kaplamaktadır. Bu bölümde gölette doğru kurulmuş iskeleler balık tutma keyfi yaşayan insanların kullanım alanı olarak 9 adet iskele bulunmaktadır.

 

19-Etnoğrafya Müzesi

Etnoğrafya Müzesi: Ankara’da Türk kültürünü geniş kitlelere tanıtan bir müze fikri, 1924 yılında ortaya atılmış. Fikir doğrultusunda önce dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver, eski çalışma arkadaşı Türkolog J. Meszaroş’tan müze hakkında görüşlerini belirtmesini istemiş.

 

20-Eymir Gölü

Eymir Gölü: Ankara‘nın Gölbaşı ilçesinde bulunan, birçok Ankaralının ismini çok duyduğu, fakat çoğunun görmeye fırsatı olmadığı yerlerden. Birçok kişinin bu gölü görmeyip de, değişik yorumlar ve yazılar yazmaya çalıştığı yerdir, bu göl. Araç olmadan göle ulaşmak biraz zor olsa da, görmeye değer bir yerdir.