Bursa

Bursa, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık dördüncü şehri. 2016 itibarıyla 2.901.396 nüfusa sahiptir. 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında Dünya’da 28. Türkiye’de 1. sırada yer almaktadır. Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümündedir.

Bursa gezilecek yerler konusunda ülkemizin en zengin şehirlerinden bir tanesi. Ulu Camii, Yeşil Cami ve Yeşil Türbe, Koza Han, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri ve Irgandı Köprüsü, Bursa’da gezilecek yerlerin başında geliyor.

Bursa gezilecek yerler yazısı boyunca Osmanlı’dan günümüze ülkemizin en güzel ve önemli şehirlerinden Bursa’da gezip görülmesi gereken en önemli 20 yer hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşacağım. Yazı sonunda ise tüm bu yerlerin görsellerinden oluşan Bursa gezilecek yerler videosu ile bu yerlerin konum bilgilerini gösteren Bursa gezilecek yerler haritasını bulabilirsiniz.

Osmanlı Devleti‘nin kurucusu Osman Bey tarafından 1306 yılında kuşatma altına alınan ve oğlu Orhan Bey tarafından 1326 yılında fethedilen şehir Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti(1326-1365) olma özelliğine sahip. Bu dönemin başlangıcı ile yapılan eserler günümüzde halen ilk günkü heybeti ile şehirde duruyor.

Bursa gezisi için genellikle 2-3 günlük bir süre ayırıyor. Bu süre zarfında şehirde yer alan tüm önemli yerleri gezmek mümkün olmasa da en önemli 15-20 yeri gezip görmek mümkün.


Ulu Camii

Evliya Çelebi’nin “Bursa’nın Ayasofya’sı” olarak nitelendirdiği Ulu Camii, Yıldırım Bayezid tarafından 1396-1399 yılları arasında inşa ettirilmiş. Yapım süreci Niğbolu Zaferi sonrasına denk gelen, Atatürk Caddesi üzerindeki dini yapının en önemli özeliği çok ayaklı cami tasarımının en önemli örneği sayılması.

Yapının neredeyse eşit büyüklükteki 20 kubbeyle kapatılmış iç kısmını 19. yüzyılın 2. yarısı ile 20. yüzyılın başı arasında farklı ustalar tarafından yazılmış 200’e yakın hat levhası ve duvar yazısı süslüyor. Camiye görkem ve özgünlük katan bir diğer unsur ise ahşap oyma sanatı ile bezenmiş minberi.

 

Yeşil Cami ve Yeşil Türbe

Bursa gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir başka yapı ise adını bulunduğu semte vermiş olan Yeşil Cami ve bahçesindeki Yeşil Türbe.

Mermer ve ahşap işçiliğinin yanı sıra çinileri ile ziyaretçilerini büyüleyen cami, 1419 yılında inşa edilmiş. Kentin hemen hemen her yerinden görülebilen Yeşil Türbe’nin yapım tarihi ise 1421.

Sultan Mehmet Çelebi tarafından inşa ettirilen sekizgen türbenin tüm duvarlarının çini ile kaplı olması, ona Osmanlı mimarisinde tek olma özelliği kazandırıyor. Mehmet Çelebi ve ailesine ait 8 mezarın bulunduğu 2 katlı türbenin kıbleye bakan mihrabı, İznik çiniciliğinin eşsiz örnekleri arasında gösteriliyor.

 

Koza Han

3. Bayezid tarafından Mimar Abdül ula bin Pulat Şah’a yaptırılan Koza Han, tekstil ürünleri ile ünlü kentin en önemli alışveriş mekânlarından birisi olarak anılıyor.

Kentte tur atarken soluklanıp, çay ve simit keyfi yapabileceğiniz 95 odalı handaki dükkânlarda ipekten üretilmiş giyim ürünleri başta olmak üzere gümüş takılar ve anı eşyaları satılıyor.

Haftanın her günü ziyaret edilebilen han, tarihi dokusu ve huzurlu ortamıyla yıllar içerisinde o kadar ünlenmiş ki, İngiltere Kraliçesi Elizabeth de dâhil olmak üzere çok sayıda ünlü şahsiyetin ilgisini çekmiş.

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Tophane’de aynı bahçe içerisinde yer alan Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Bursa’nın zengin tarihinden günümüze ulaşan en önemli yapılar olarak değerlendiriliyor.

Gümüşlü Kümbet adıyla tanınan, bir Bizans manastırının şapeli üzerine inşa edilmiş olan Osman Gazi’ye ait türbenin içerisinde toplam 15 sanduka bulunuyor.

Orhan Gazi Türbesi’nde ise kendisi, eşi, çocuklarınınkiler dışında Yıldırım Bayezid ve 2. Bayezid’in oğullarının mezarları yer alıyor. 19. yüzyılda önce yangın, ardındansa deprem felaketleriyle yıkıma uğrayan türbeler 1863 yılında Sultan Abdülaziz’in emriyle tamir edilerek günümüzdeki görünümlerini kazanmış.

 

Muradiye Külliyesi

Cami, hamam, medrese imaret gibi bölümlerden oluşan Muradiye Külliyesi, kentin genişlemesine katkıda bulunmak amacıyla II. Murad tarafından 1425-1426 yılları arasında inşa ettirilmiş.

Başta II. Murad’ınki olmak üzere sonradan eklenen 12 türbeyle birlikte İstanbul’dan sonra saraylıların defnedildiği en büyük 2. yer haline gelen külliyenin 16 odalı medresesi günümüzde kanser tanı merkezi, hamamı ise engelli vatandaşların kullanabileceği bir tesis olarak kullanılıyor

 

Irgandı Köprüsü

Dünyanın arastalı 3 köprüsünden birisi olan Irgandı Köprüsü, alışveriş için Bursa gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz bir diğer mekân.

Hacı Muslihiddin tarafından 1442 yılında Timurtaş’a yaptırılan köprü, Bursa Tarih ve Kültür Yolu’nun Gökdere üzerindeki en önemli geçiş noktalarından birisi olarak anılıyor.

31 dükkân barındıran orijinal hali, depremler ve Yunan işgali nedeniyle tahrip olduğu için yapı günümüzdeki tasarımıyla ve betonarme olarak 1949’da yeniden inşa edilmiş.

 

Emir Sultan Cami ve Külliyesi

Bursa Emirsultan Square

Asırlık ağaçlarla çevrelenmiş olan Emir Sultan Cami ve Külliyesi, Sultan Mehmed Çelebi’nin tahta olduğu 15. yüzyılda Yıldırım Bayezid’in kızı Hundi Fatma Hatun tarafından kocası adına yaptırılmış.

Çatısı sekizgen kasnakla desteklenmiş kubbeyle kapatılmış, dikdörtgen planlı tarihi yapının en fazla ilgi çeken kısmını ahşap işlemeleri ve çinileri oluşturuyor.

Caminin yanında yer alan ve günümüzdeki şekline 1868’deki restorasyon çalışmaları sonucu kavuşan türbe, Emir Sultan ile ailesinin mezarlarını barındırıyor. Külliyede ziyaret edebileceğiniz bir başka kısımsa hamam bölümü.

 

Soğanlı Botanik Parkı & Hayvanat Bahçesi

Bursa gezilecek yerler arasında her yıl Uluslararası Lale Festivali’ne ev sahipliği yapan Soğanlı Botanik Parkı, Bursa Ovası’nı korumak ve halka bölgenin botanik çeşitliliğini anlatmak amacıyla 1998 yılında açılmış. 400 dönümlük araziye sahip olan parkta Japon, İngiliz ve Fransız bahçeleri gibi tematik alanların yanı sıra Havuzlu Konak, Çift bacalı Ev gibi tarihi yapıların aslına uygun kopyaları bulunuyor.

Botanik parkı ile aynı yıl halka açılan ve yan yana olan Soğanlı Hayvanat Bahçesi ise 67 farklı türde 600 hayvana ev sahipliği yapıyor. Küçük yaştaki bireylere yönelik “Çocuk Köyü” adlı bir bölümü bulunan hayvanat bahçesinde ağırlıklı olarak Türkiye sınırları içerisinde yaşayan hayvanlar sergilense de, Afrika Savanı bölümünde deve kuşu ve zebra gibi farklı türleri de görebilirsiniz.

 

Hanlar Bölgesi & Kapalıçarşı

Konumu ve özellikle tekstil alanındaki gelişmişliği nedeniyle yüzyıllarca önemli bir ticaret merkezi olması, Bursa’yı hanlar açısından zengini bir kent haline getirmiş. Eski Şehir içerisinde yer alan Hanlar Bölgesi’nde bu nedenle listenin başında sizlere anlattığım Koza Han başta olmak üzere çok sayıda tarihi yapıyı ziyaret etme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kentteki ve İstanbul’daki önemli yapılara gelir getirmesi için inşa ettirilmiş bu yapılar uzun yıllar demirciler, okçular, çancılar gibi farklı amaçlara hizmet eden zanaatkârlara ev sahipliği yapmış.

 

İpek Han’ın en büyüğü olduğu bu bölgede Koza’dan sonra en çok ilgiyi ise Kapalı Çarşıçekiyor. 15. yüzyılın başında Uzun Çarşı ismiyle anılan yapıdaki çok sayıda iş yerinde, günümüzde kuyumcular faaliyet gösteriyor.

Bunlar dışında bölgede yer alan diğer yerler arasında Pirinç Han, Emir Han, Geyve Han, Fidan Han ve Tuzhan da bulunuyor.

 

Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı)

Kentin tarihini anlamak için ziyaret edebileceğiniz Bursa Kalesi’nin M.Ö. 1. yüzyılda Bithynialılar tarafından inşa edildiği düşünülüyor. Roma ve Bizans dönemlerinde de kullanılan askeri yapı, Osmanlı kontrolüne geçtikten sonra Orhan Gazi’nin emri doğrultusunda 3 köşeli burçlarla desteklenmiş.

Roma dönemine ait pek çok kalıntının halen daha görülebildiği kale, geçmişte 5 kapıya sahip ihtişamlı bir yapı olmasına rağmen günümüze sadece mazgalları ve yuvarlak kemerleri ulaşabilmiş. Kaleden geriye kalan ve en dikkat çeken kısım şu an Saltanat Kapısı.

 

Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese)

Yeşil Camii’nin inşasının tamamlanmasının ardından batısındaki bölüme yapılan ve 1930-1972 yılları arasında Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Sultaniye Medresesi, diğer adıyla Yeşil Medrese, 1975’ten beri Türk İslam Eserleri Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Gezginlerin Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait eserleri incelemek için Bursa gezilecek yerler listelerinde bulundurdukları kültürel tesiste sergilenen koleksiyon 12. ila 20. Yüzyıl arasındaki döneme ait parçalardan oluşuyor. Bu koleksiyonun en değerli parçaları olarak Yıldırım Bayezid ve 2. Murad’a ait 2 ayrı Kuran-ı Kerim görülüyor.