İstanbul

! Bu sayfayı okudukdan sonra İstanbula gitmeden gezi rehberinize ekleyeceğiniz bir çok şey olacaktır.Hemen Hemen aradığınız şeyleri rahatca hangi semtte olduğunu bulabilceksiniz.

-2018 yılı istatistiklerine göre İstanbul’un nüfusu 15 milyonu aşmış durumdadır. Toplamda 39 adet ilçesi bulunmaktadır.Ve Türkiyenin En büyük Şehridir.

Adalar- Arnavutköy- Ataşehir- Avcılar

Bağcılar- Bahçeliever- Bakırköy- Başakşehir

Bayrampaşa -Beşiktaş- Beykoz- Beylikdüzü

Beyoğlu- Büyükçekmece -Çatalca- Çekmeköy

Esenler- Esenyurt -Eyüp -Fatih- Gaziosmpaşa

Güngören- Kadıköy -Kağıthane- Kartal

Küçükçekmece -Maltepe -Pendik- Sarıyer

Sancaktepe- Silivri- Sultanbeyli -Sultangazi

Şile- Şişli- Tuzla- Ümraniye- Üsküdar- Zeytinburnu

EMİNÖNÜ

Eminönü: “Mağazalar çok pahalı burada 50 tl , boş ver Eminönü’nden alırız orada 5tl .” dedikleri yer tamda burası. Uygun fiyatta aklınıza ne geliyorsa bulabilirsiniz. Meşhur Kapalı çarşısı ve mısır çarşısını gezmemizi tavsiye ediyoruz.
Eminönünde Balıkçıların el lezzeti ve denizin tuz kokusu üstüne mükemmel bir keyif vermektedir. Yalnız resme aldanıp orayı boş sanmayın, ayakta yiyenler bile var.. Oturabilirseniz ne mutlu, şansınıza artık.

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü: Galata Köprüsünün altında şık Restoranlardan birine oturup hem yemeğinizi yiyebilir hemde denizin keyfini çıkartabilirsiniz.Tam karşısında duran Galata Kulesinide unutmayın tabi.

Galata kulesi: Galata kulesinin aslen deniz feneri için yapılmış olup daha sonra bir çok farklı amaçlara hizmet etmiştir. Tarifi olmayan bir manzarası var. Sabahları erken saatte kahvaltı yapabilir, yada akşam yemeğinde manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Türk Telekom Arena ( Galatasaray Stadı)

Türk Telekom Arena: Eğer Galatasaraylı iseniz, onca yolu gelmişsiniz Türk Telekom Arena’ya uğramadan mı döneceksiniz. Türk Telekom Arena, ya da Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan çok amaçlı stadyum, Galatasaray’ın iç sahadaki futbol maçlarına ev sahipliği yapmaktadır.

 

Şükrü Saraçoğlu Stadı ( Fenerbahçe Stadı)

Şükrü Saraçoğlu: Aynı şekilde Fenerbahçeli kardeşleriminde Saraçoğlu’na uğramadan dönmezler diye düşünüyorum ben.. Ülker Şükrü Saracoğlu Stadyumu, Ülker Stadyumu ya da resmi adıyla Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi İstanbul, Kadıköy’de bulunan, Fenerbahçe’nin maçlarını oynadığı 50.509 seyirci kapasiteli stadyumdur.

Beşiktaş Vodafone Arena Stadı

Beşiktaş Vodafone Arena: Yapımı için Beşiktaşlıların yaklaşık üç yıldır beklediği Vodafone Arena 10 Nisan 2016 Pazar günü Cumhurbaşkanı tarafından açılmıştır. Eğer yolunuz düşerse muhakkak uğrayın.

 

İstanbul Boğaz Köprüsü ( 15 Temmuz Şehitler Köprüsü)

İstanbul Boğaz Köprüsü: Asya ve Avrupa kıtaları arasında karayolu ulaşımını sağlayan Boğaziçi Köprüsü, zarif mimarisi ile “Boğaz’ın incisi“olarak da adlandırılır. Ortaköy veya Yeniköy tarafından özel bir akşam yemeğinize eşlik edebilir. Eski adı İstanbul Boğaz Köprüsü olan bu köprünün Şuan Yeni Adı ” 15 Temmuz Şehitler Köprüsü” Olmuştur.

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü: Üçüncü Boğaz Köprüsü ya da Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan kuzey tarafında inşa edilen köprü. İsmi dokuzuncu Osmanlı padişahı ve ilk Osmanlı halifesi I. Selim’e ithafen verilmiştir.

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı: Osmanlı döneminde, İstanbul Fethi sırasında Anadolu Hisarı’ndan halat çekmek için yapılmış olan etrafı kalelerle kaplı Rumeli Hisarı günümüzün vazgeçilmez mekanları arasında yer alır. Hem turistlerin hem İstanbul’da yaşayanların kesinlikle bir hafta sonu kahvaltısı için aynı zamanda da tarihi yapıyı görmek için gitmesi gereken mekanlardandır.

Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı: Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Çırağan Sarayı bir dönem konumu itibariyle “Beşiktaş Sarayı” olarak da anılmaktaydı. Büyük bir ihtişama ve görkeme sahip olan saray, bugün düğün, balo, parti gibi organizasyonların düzenlendiği bir mekan halini almıştır. Böyle bir mimariyi görmek, geçmişten bir hava solumak isteyenlerin çeşitli organizasyonlar için uğrak yeri olmuş, bir çok yerli yabancı turisti ağırlamaktadır.

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı: Aklınıza gelebilecek ne varsa Eminönü’nde bulabileceğinizi söylemiştik. Kapalı çarşı içerisinde ülkemize has lokum, leblebi, ezme gibi şeyler şuan bizden çok Arap kökenli kişiler tarafından kapış kapış ediliyor. Piyasayı artık turistler çeviriyor desek yalan olmaz.

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı: 14. yüzyılda Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmış. Avrupa yakasındaki Rumeli Hisarı ve Anadolu Hisarı boğazın en dar yerinde bulunuyorlar. Eskiden küçük bir balıkçı köyü olan Anadolu Hisarı semti, şimdi renkli tarihi evleri ile dikkat çekiyor.

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii: Kanuni Sultan Süleyman adına 1551 yılında Mimar Sinan’ın dehası ile inşa edilmeye başlanıyor ve 1557 yılında yapımı tamamlanıyor. İstanbul’un için önemli camisinden sadece birisidir. Kanuni Sultan Süleyman, Süleymaniye Camii içerisinde yer alan türbeye defnedilmiştir.

 

Bebek Sahili

Bebek Sahili: Fatih’in İstanbul’u fethettiği dönemde küçücük bir Rum balıkçı köyüymüş Bebek. Tarihi, küçük bir balıkçı köyü olarak, milattan öncesine kadar gider. Pahalı restoranlarda yemek yemek istediğinizde buraya gelebilirsiniz.

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı: Adını duymayanımız yoktur herhalde. İstanbul’un kalabalığından uzaklaşıp bolca nefes almak isteyenler için muazzam bir yer. Hem, Avrupa yakasında oturanların hafta sonu için piknik alanı, hemde spor severler için yürüyüş alanıdır.

 

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi: Ayasofya müzesi ile Sultanahmet Camii arasında kalan Haseki Hürrem hamamı bir Mimar Sinan eseri. Hürrem Sultan Kanunu’nin Rus asıllı karısı. Bu nedenle Roxelena hamamı diye anılıyor. Bugün halı-kilim satıcılarının sergi alanı olarak kullanılıyor.

Sultan Ahmet Camii

Sultanahmet Camii: Dünyada altı minaresi olan ilk camidir. Minarelerin ikisi ikişer, dördü üçer şerefelidir. Bu cami yaptırılmadan önce altı minareli sadece bir cami vardı oda Mekke Camisiydi. Sultanahmet camiisi yaptırılınca Mekke Camiine yedinci minare yaptırılmıştır

 

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı: Bizans döneminde bu çevrede geniş bir sahayı kaplayan, imparatorların ikamet ettiği büyük saray ve bölgedeki diğer sakinler için su deposu olarak kullanılmıştır. İstanbul’da bulunan en büyük sarnıç olmakla beraber, mimarisinde Doğu Roma izleri görülür. Gerçek adı Bazilika Sarnıcı’dır. Fakat, sütunların görünüşünden dolayı, halk arasında ”Yerebatan” ismini almıştır.

 

Gülhane Parkı

 

Gülhane Parkı: Adını Barış Mançonun ” Ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkında ” şarkısından hemen hemen herkez duymuştur.İstanbul’un en güzel açık hava merkezlerinden biri olan Gülhane Parkı, Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın has bahçelerinden biriydi. Şimdiyse güzel vakit geçirmek ve yürüyüş yapmak isteyen bir çok insan için ideal bir yeşil alan olma görevini sürdürüyor.

 

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı: 1478 yılında İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Topkapı Sarayı konumu, ihtişamı ve mimarisiyle büyüleyici bir yapı. Osmanlı Döneminde bir çok padişaha ev sahipliği yapan saray, günümüzde milyonlarca turistin uğrak noktası.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı: Osmanlı Kaptan-ı Derya’sının gemilerinin demirlendiği bir alan olarak kullanılan Dolmabahçe Sarayı ardından cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk’ün İstanbul ziyaretlerinde yaşadığı evi olması ve 10 Kasım 1938 tarihinde hayata gözlerini burada yumması nedeniyle de binlerce insanın akın ettiği büyük bir yapı.

 

Adalar  (Büyükada-Heybeliada)

Adalar: İstanbul’da hafta sonu kaçamak yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerdir adalar. Burada yüzyıllık köşkler, çam ormanları, meyhaneler, Kiliseler gibi bir çok güzelliklere şahit olabiliyorsunuz. Kısa da olsa şehrin kalabalığından uzaklaşıp unutamayacağınız bir gün geçirmek istiyorsanız ortalama 1 saatlik vapur yolculuğu sonrası adalara ulaşmak mümkün.

Yedikule Hisarı

Yedikule Hisarı: İstanbul’un en eski açık hava müzelerinden biri olan Yedikule Zindanları diğer bir deyişle Yedikule Hisarı günümüzde kültürel etkinliklerin, konserlerin ve çeşitli organizasyonların düzenlendiği tarihi bir mekan halini almıştır. Böyle bir mimarinin içerisinde düzenlenmiş organizasyona katılmak yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

 

Miniatürk

Miniatürk: Bir çok eserin maketlerinin sergilendiği bir mekandır. Topkapı Sarayı, Anıtkabir, Mevlana Türbesi gibi çeşitli yapıtları burada maket olarak toplu halde görmek ve hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. 2003’ten beri turistlerin İstanbul’a adım attıkları andan itibaren ilk gidecekleri ve mutlaka görülmesi gereken mekanlar arasında yer alır.

Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı: Her biri künyeli ve soy kütüğüne sahip ağaçlarla kaplı geniş bir koruluğun ortasındaki Hıdiv Kasrı tam anlamıyla bir saray yavrusu. Ünü Avrupa’ya kadar giden harika bir boğaz manzarasınada sahip. 1000 m² alan üzerine yaptırılan Boğaz tepelerinden iki kıtayı birleştiren binanın kuleside İstanbul’un zamanında buharla çalışan ilk asansörlerinden birine sahip. Restarasyonu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hiçbir masraftan kaçınılmayan kasırın tüm salonlarında Restoran t hizmeti verilebilmektedir.

 

Şile / Saklı Göl

Saklı Göl: İstanbul’un Şile ilçesindeki Kamandere Köyü‘nde bulunan Saklı Göl, şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyen doğa severlerin beğeneceği türden bir tesise sahiptir. Yol üzerinde de uğrayabileceğiniz mekanlar vardır. İster kendi mangalınızı götürebilir, yada oradan kiralayabilirsiniz.

Fatih Korusu ( Otağtepe)

Fatih Korusu: Eski adı Otağtepe, yeni adıyla Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olmuştur. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi Köprüsünü seyredebilirsiniz. İkinci köprü olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Anadolu yakasındaki ayağı çok net görülebilmektedir. Boğaz manzarasının en güzel görüldüğü yerlerdendir. Burada kafe tarzı bir yer bulunmuyor. Koruyu akşam saat 17.30’dan sonra açık bulmak pek mümkün değil. Yazın sıcak günlerinde tepe olduğu için güneş ışınları direkt geliyor, kapalı bir mekân olmadığı içinde bazen rahatsız edebiliyor.

 

Caddebostan Sahili

Caddebostan Sahili: Sabah yürüyüşleri, Bisiklet turları için düzenlenmiş Caddebostanı Sahili oldukça bilindik bir yerdir. Akşam serininde Sevgilinizle ve Arkadaş gruplarınızla toplanıp yer pikniği yapabilirsiniz.

Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi: Eyüp Sultan Türbesi’ni ziyaret ettikten sonra çıkış kapısının sağından gidin. Duvar bitiminden yine sağa dönüp mezarlığa giden yola girin. 7-8 dakika yürüdükten sonra ikinci sapağının köşesine raptedilen levhanın gösterdiği istikameti takip ederek Eyüp Sultan Tepesi’nin dereye bakan yamacında Zübeyir Gündüzalp, Mustafa Nezihi Polat, Tahiri Mutlu, Sadullah Nutku, Bekir Berk ağabeylerin mezarları bulunmaktadır. Yukarı doğru yine 3-4 dakika çıktığınızda üçüncü sapakta merdivenlerle çıkılan yol Necip Fazıl Kısakürek’in kabrine gider. Yokuşu bitirirken manzarayı temaşa ederek ilerleyin. Piyer Loti’ye ulaştığınızda Eyüp’ten aldığınız sıcak simidin yanına bir bardak çay alabilirsiniz.

 

Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi

Madame Tussauds İstanbul Balmumu Müzesi: 2016 Kasım ayında açılışı gerçekleşen müze, artık İstanbul’da ziyaretçilerini ağırlıyor. 60 ünlü ismin yer alacağı Madame Tussauds İstanbul’da Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde tarihi bir gezinti yapabilir, Türkiye’den birçok ismin yanı sıra çok sayıda uluslararası müzik, spor ve film yıldızıyla da tanışabilirsiniz.

 

Şile Deniz Fenerli

Şile Feneri: Türkiye’nin en büyük deniz feneridir. 60 metre yüksekliğindeki kayalıklar üzerine inşa edilmiştir. Hemen yanında  bulunan çay bahçesinde çayınızı yudumlarken denizin sesiyle derinlere dalabilirsiniz.

İstiklal Caddesi

İstiklâl Caddesi: İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Beyoğlu’nda Tünel ile Taksim Meydanı arasında uzanan ve 19. yüzyılın sonlarından beri Türkiye’nin en ünlü caddelerinden biri olma vasfını koruyan cadde. Ultra kalabalıktır ve her türden insan görmeniz mümkündür.

 

Kilyos Plajı

Kilyos Plajı: Bir sahil köyünde yemek yemek, trafik kargaşasından uzak ve sakin bir ortamda deniz ve doğa içinde hafta sonu tatili ve dinlencesi yaşamak istiyorsanız, İstanbul Sarıyer ilçesinin bu güzel beldesi Kilyos’u ziyaret edebilir, yaz aylarında plaj ve deniz keyfini sürebilirsiniz.

 

Haydar Paşa Garı

Haydarpaşa Garı: 1908’de İstanbul – Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilen tren garıdır. Gar, TCDD’nin ana istasyonudur. İstanbul’un Anadolu yakasında, Kadıköy’de bulunur.

 

Vialand

Vialand: İstanbul’un en büyük alışveriş ve eğlence merkezlerinden bir tanesidir. Boş vakitlerini değerlendirmek isteyenler için yapılmış olan Vialand, Adrenalin sevenleri bekliyor.

Kız Kulesi

Kız Kulesi: Hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır.

 

Moda Sahili Kadıköy