KITALAR

Asya

Asya kıtasının en yüksek tepesi everesttir.En büyük gölü hazar gölü en derin gölü baykal gölüdür.Deniz seviyesinden en alçak yeri lut gölü,en alçak havza turfan havzası bu kıtada bulunur.


Avrupa

Avrupada sanayileşmiş ülkelerin en çok yer aldığı yerdir.Dünyada ithalat ve ihracatta en ön sıralarda yer alan kıtadır.Çeşitli uluslararası mensup insanların yaşadıkları bu kıtada 20’den fazla devlet vardır.Komşu ülkeler arasında ekonomik,dil ve kültürel açıdan önemli farklar bulunur.Dünyada en çok turistin çektiği moda ülkeleride en çok bu kıtadadır.


Kuzey Amerika 

Kuzey amerikada ulaşım yüksek seviyededir. Bu sebebden dolayı Hava,demir ve karayolları çok ileri gelişmiştir.Fakat bu kıtada ne zamandan beli yaşam hayat var olduğu şuanda bilinmemektedir.


Güney Amerika

Brezilya güney amerikanın toplam üretiminin yarısını karşılamaktadır.Arkasına ise alt sıralarda Arjantin Ve Venezuela takip eder.Malesefki fakirlik ve beslenme yetersizliği kıtada yaygındır.


Okyanusya

Okyanusya kotasının hemen hemen bütün adaların hepsi tropikal bölgelerdir.Yeni zelenda takım adalarında Tazmanyada ve Avustralyanın güneydoğusu ile güneybatısında Okyanus veya akdeniz tipinde ılıman iklim hüküm sürer.


Afrika

Afrika adını “Pön Savaşları” zamanlarında almıştır.Kartacaya ilk defa ayak basan Romalılarca “Afri” veya “Africani” denilen oymakların adından esinlenmiştir.Açlık Ve fakirlik diğer kıtalara göre biraz daha fazladır.


Orta Doğu

Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları Orta Doğuda Birleşir. Musevilik, Hristiyanlık ve Müslümanlık dinleri bu bölgede ortaya çıkmıştır. Binlerce yıl boyunca orta doğu ticaret adamları için bir kesişme noktası olmuştur.


Antartika

Yunancada “Antartikos” denilen antartika “Arktikanın Karşısındaki” Anlamındadır.Bu kıta 1840 Senesinde , 200 yıllık bir arayıştan sonra Charles Wilkes tarafından keşfedilmiştir.