Müslümanlığa Ait 10 Kutsal Yer

Dünya Müslümanlarının boş bırakmadığı ve ekonomik olarak uygun durumda olanların mutlaka ziyaret ettiği inanç merkezlerini sizler için hazırladık. Aslına bakarsanız her ne kadar Dünya genelinde çok sayıda inanç merkezi olduğunu biliyoruz ama biz en sık kullanılan ve gidilen mekanları sizlerin huzuruna sunmak istedik.

 

 


 

Mekke – Medine- Suudi Arabistan

Peygamberimiz zamanında bu yana her yıl Kurban bayramında hac farizası yerine getirmek isteye 15 milyon kadar Müslüman, Mekke şehrine gelip Kabe etrafını tavaf etmektedirler.

 

Sultan Ahmed Camii

Her yıl Dünyanın hemen her şehrinden gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin akın ettiği kutsal bir camidir. Osmanlı devleti döneminde Ayasofya ile rekabetin sonucu olarak yapılmış bir camidir. Sadece her yıl 3 milyon civarında yabacının ziyaret ettiği bilinmekle birlikte, Dünya’da en çok ziyaret edilen 20.mekandır.

Kudüs

Hz. Davud’un şehri olarak bilinen kutsal şehir Kudüs, İsrail’e her yıl gelen turistlerin sırf %90’ı sadece Kudüs’ü görmek için gelmektedirler. ç dine mensup insanların yaşadığı ilginç bir şehirdir.

 

 

Şanlıurfa – Balıklıgöl ve makam-ı İbrahim

Hz. İbrahim (as), Hz. Eyub (as) ve Hz Şuayb’ın (as) gölü olarak bilinmektedir. Şanlıurfa bildiğiniz gibi peygamberler şehridir

 

 

Hz. Mevlana türbe ve müzesi -Konya

8.asırda yazdığı İslam eserleriyle günümüzün en çok takip edilen İslam Alimlerinden birisi olan Hz. Mevlana’nın türbesinin de içinde yer aldığı müze, yerli ve yabancı ziyaretçileri ile çok sık uğranılan mekanlardan birisidir.

 

Hacı Bektaş – Nevşehir

Peri bacalarıyla Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Nevşehir’de yer alan Hacı Bektaş Veli türbesi, Müslümanların sıklıkla uğradığı kutsal mekanlardan birisidir.

 

İmam Hüseyin Türbesi

Irak’ın Kerbela şehrinde yer alan türbeyi, Özellikle İran’da yaşayan Şii Müslüman halk ziyaret etmektedir.

 

 

Medine

Peygamberimizin vefat ettiği bu kutsal şehir Medine, her yıl Suudi Arabistan’a gelen her ziyaretçinin mutlaka uğradığı kutsal bir şehirdir.